Монетизація субсидій – добре, чи погано ?

«Монетизація субсидій» - це запровадження розрахунків за комунальні послуги «живими» грошима, тобто кошти надходять безпосередньо громадянину, що сплачує ними за спожитті послуги.

«З огляду експертів Світового банку монетизація – це добре, люди витрачатимуть кошти самостійно» - говорить Катерина Петрина, старший спеціаліст з питань соціального захисту Світового банку.
Енергоспоживання в Україні складає 200кВт на 1м/кВ, в європейських країнах показник не перевищує 50-60 кВт. Спікер зауважила, що монетизація допоможе побороти корупційні схеми та навчить громадян економному споживанню комунальних послуг.

«Вся соціальна допомога надається грошима, а це дає змогу її регулювати, зробити допомогу більш ефективнішою» , зауважила Катерина Петрина.

Мета монетизації – заохочувати людей до економного споживання комунальних послуг, створити прозорий механізм надання житлових субсидій.
Україна переходить на систему, яка сприятиме тому, щоб споживач сам керував енергоефективністю свого домогосподарства, грошова форма субсидій має стимулювати отримувачів заощаджувати ( встановлення сучасного обладнання, утеплення житла тощо).

«Від монетизації виграють всі!» - говорить Валентина Войтенко, консультант Світового банку. Вона наголошує, що розподіл коштів стане більш прозорим, бюджетні кошти будуть надаватися саме тим, хто їх потребує, а це заохочуватиме до енергозбереження. Водночас від монетизації програють ті, хто багато споживає, адже їм і платити доведеться більше.
Монетизація субсидій здійснюється за двома моделями: безготівкова грошова форма і готівкова форма.
Одержувачі, котрі звернулися за призначенням субсидії до 31 грудня 2018 року отримують субсидію готівкою, вони самостійно сплачують за спожитті послуги, а зекономлені кошти витрачають на власний розсуд. В цьому і є суть економії. Особам, які отримують пенсію, Пенсійний фонд України виплачує кошти субсидії через Укрпошту за місцем отримання пенсії,або перераховує кошти субсидії на пенсійні рахунки осіб в уповноважених банках. Особи, які пенсії не отримують відкривають поточні рахунки і отримують грошові перекази через платіжну систему « Швидка копійка», і в подальшому кошти будуть нараховуватися на поточні рахунки.
Всім, хто звернувся за призначенням субсидії після 1 січня 2019 року субсидія через Ощадбанк перераховується на рахунки підприємств – постачальників послуг, а отримувачі сплачують залишок вартості спожитих послуг, зекономлену субсидію отримують після закінчення опалювального сезону і витрачають на власний розсуд.

Нагадаємо, що раніше, до монетизації, громадяни не мали можливості розпоряджатися зекономленими коштами житлової субсидії, кошти нараховувалися управителям, ОСББ та виконавцям житлово-комунальних послуг, а не безпосередньо в руки.

Надання житлових субсидій може припинитися у разі заборгованості, яка перевищує 20 неоподаткованих мінімумів, а саме 340 грн. Отримувач має змогу поновити виплату субсидій з наступного місяця у разі сплати заборгованості або ж укласти договір про її реструктуризацію. Якщо ж споживач заборгованості не має, але субсидії не отримує то має право, протягом 2-х місяців з моменту отримання повідомлення про неотримання житлової субсидії оскаржити наявність заборгованості в судовому порядку.

© Олена Павлушкіна
скачать dle 11.3
  • 65