Екологічна Не безпека по Великоолександрівські

Нещодавно на сторінці нашого видання в facebook було розміщено публікацію про незаконне будівництво дамби на річці Інгулець біля села Благодатівка Великоолександрівського району. Минулими вихідними ми, разом з громадськими екоінспекторами згромадського формування “Херсонська СіЧ”вирішили особисто відвідати Великоолександрівський район і подивитись чим же живе річка Інгулець. Як виявилося ситуація ще гірша, ніж писали наші читачі в facebook.

Про міст...
Як розповів нам Благодатівський сільський голова пан Яценко ініціаторами створення так званого мосту стали селяни, таке рішення, за його словами, було прийнято на загальних зборах громади... “ЗА” виступили близько 700 селян...
Згоден, громада вправі сама вирішувати що ій буде краще... Незрозуміло лише одне — звідки в селі, в якому населення (згідно Вікіпедії) становить близько 400 осіб взялося аж 700 невідомо, та й самі місцеві (відмовилися говорити на камеру боячись розправи зі сторони місцевої влади) розповіли що про ніякі збори вони не чули.
Окрім цього в даного “мосту”, як видно на фото, є одна цікава особливість, до нього веде лише польова, не асфальтована дорога, та ще й з крутими підйомами. Тобто достатньо невеликого дощу і все — до неї добратися можна буде лише трактором, і то не факт... То ж вигода від такого мосту місцевим досить сумнівна, ну окрім що ТОВ "АГРО - АЛЬЯНС СХГ", яке його й збудувало. Як-не-як, а до сусіднього мосту в селі Калинівське не один кілометр.

Щодо будівельника, то ним виступило ТОВ "АГРО - АЛЬЯНС СХГ", користувач місцевих земель і деякі, як їх назвав пан Яценко місцеві активісти.


Щодо самого мосту — то як видно з фото даний міст є нічим іншим як звичайною дамбою, яка складається з сімнадцяти залізобетонних труб, що укладені на дно річки і засипані зверху сумішшю із каміння та глини. Ніяких днопоглиблювальних чи берегоукріплювальних робіт не проводилося. Як результат — на сьогодні маємо перепад води близько метра. А напір види в трубах такий, що рибу, яка намагається пройти вверх по течії для нересту просто відкидає назад. Крім того рівень води постійно зростає.


Щодо виходу з ситуації — то сільський голова нас запевнив, що по осені, коли рівень води спаде вони приберуть декілька труб і на їх місце покладуть бетонні плити, що дасть можливість рибі вільно проходити... Хоча за рахунок чого рівень води спаде він так і не пояснив...
Про те, що обіцянку не буде виконано говорить і той факт, що 29 травня на дамбу почали підвозити щебінь та розгортати її бульдозером.
Мабуть не даремно пан Яценко заявив що штраф ним сплачено і йому хвилюватися нічого.
Щодо екології на річці


Найбільш поширеним коментарем під нашим постом в facebook був: “А куди дивилися екологи?”... І я скажу вам питання досить риторичне. Беручи до уваги те, що ми побачили — місцевий еколог страждає на сліпоту. Ми проїхали повз річку лише в декількох населених пунктах — і були шоковані. Берег річки просто всіяний браконьєрськими пастками, так званими “Павуками”, а розмір виловленої риби просто жахливий, це навіть рибою назвати важко (на фото).

Лише вздовж одного населеного села Велике Артакове громадським інспекторамигромадського формування “Херсонська СіЧ” було вилучено та знищено більше десяти таких пасток.
І все це просто вдень, а що відбувається на річці вночі важко уявити.
Як розповіли нам місцеві єгері такий стан речей в районі є нормою. Місцевий еколог просто не звертає на це уваги (фото під публікацією).
Крім того, як розповіли нам єгері, на річці досить багато популяцій бобра. Було, адже тепер, після створення дамби і підняття рівня води їхні нори позатоплювало і жодної з тварин, не говорячи про малечу, поки що не бачили...
То ж обласній екологічній інспекції вже мабуть пора не тільки виписувати смішні штрафи, а й задуматись про чистку кадрів.


Від автора

Поки що в районі екологічна ситуація залишається напруженою. Дамба як стояла, так і стоїть, її навпаки - починають укріплювати, рівень води продовжує зростати, те, що риба не змогла віднереститися, а та малеча, що залишилась, продовжує продовжує нещадно виловлюватись екологів не тербує, вони вже відзвітували що сільського голову та посадових осіб ТОВ "АГРО - АЛЬЯНС СХГ" притягнуто до адмінвідповідальності за ст. 53 КУпАП (штраф за використання фізичною особою земельної ділянки не за цільовим призначенням, згідно цієї статті, може становити від 85 до 425 грн.).
Тож ми, разом з інспекторами громадського формування “Херсонська СіЧ” і надалі будемо слідкувати за ситуацією.
І за реакцією на це екоінспекції, рибоохорони (яка має дати свої висновки щодо заподіяної шкоди) і місцевої прокуратури. Адже ті збитки, які вже понесла природа річки Інгулець має хтось відшкодувати.

© Сашко Карпенко
© фото ksdumka.in.ua


скачать dle 11.3
  • 994