Гроші «не на вітер» у Виноградівській ОТГ

Виноградівська громада з Олешківського району розпочала свою боротьбу за економію енергоресурсів. Сьогодні ця боротьба почала давати відчутні результати — громада вже планує як буде витрачати зекономлені кошти. Але все по черзі. При відносно невеликому бюджеті, щоденно виборюючи кожну копійку, постало питання: «Чому ми так багато тратимо на оплату енергоносіїв?».

Восени 2018 року Програма «U-LEAD з Європою» оголосила конкурс з відбору ініціативних громад для участі у проекті «Енергоефективність у громадах II». На той момент Виноградівська ОТГ завершувала роботу над Стратегією соціально-економічного розвитку Виноградівської об’єднаної територіальної громади на 2018-2022 роки спільно з радницею з регіонального розвитку Херсонського Центру розвитку місцевого самоврядування Олександрою Фадєєвою, яка надала інформацію щодо конкурсного відбору.

Трохи раніше, на початку 2018 року, одним із пріоритетних напрямків розвитку Виноградівської ОТГ було визначено підвищення енергоефективності, зокрема спільно з декількома іншими проектами було розпочато роботу над вступом до Угоди Мерів та планом сталого енергетичного розвитку (ПСЕР). Завдяки наполегливим зусиллям радниці Олександри Фадєєвої вдалося не тільки не зупинити цю роботу, але й перейти на новий рівень розуміння проблеми підвищення енергоефективності, а саме детального визначення енергоспоживання громадських будівель.

Спільно з проектом «Енергоефективність у громадах II» Виноградівська ОТГ взяла участь у низці навчальних модулів, що стосувалися визначення енергоспоживання будівель (інвентаризація), отримала навички ранжування будівель відповідно до характеристик енергоспоживання (бенчмаркінг) та первинного енергетичного обстеження, а також отримала набір обладнання для проведення експрес-енергоаудиту.

Як показує практика, ефективне управління енергетичними ресурсами у громадських будівлях дає від 15% економії річного споживання, а якісно проведений енергоаудит (не експрес) створює програму дій зі зменшення споживання енергії (електричної і теплової) та води. Така програма дій може бути використана при прийнятті управлінських рішень щодо необхідності термінових заходів, наприклад, з термосанації будівлі. Але тепер це відбувається не хаотично - «поки дають кошти», а відповідно до стратегічних та програмних документів громади. Експрес-енергоаудит дає громаді можливість самостійно (до приїзду «бригади спеціалістів») визначати деякі аспекти енергоспоживання.

Валентина Дівіль, спеціаліст І категорії з питань розвитку Виноградівської ОТГ: «Це дуже корисне навчання і ми вдячні програмі за інструменти, які у майбутньому стануть основою нашого розвитку. Нам дуже потрібна буде надалі не стільки допомога у навчанні, скільки у пошуку ресурсів, необхідних для реалізації наших планів. Ми хочемо продовжувати співпрацю уже над конкретними проектами зі стратегії. Очікуйте наших подальших перемог, адже ми вже розробили майже половину плану енергетичного розвитку і підписали Угоду Мерів!».

- На жаль, громади недооцінюють інструмент енергетичного аудиту громадських будівель. Лише 2 громади з Херсонської області взяли участь у навчанні з управління енергетичними ресурсами – це Каланчацька і Виноградівська. Всі знають, що сьогодні інформація відіграє ключову роль у розвитку спільнот, наприклад, правильно виконаний енергетичний аудит у поєднанні з бенчмаркінгом (ранжуванням) створює реальний прецедент для значної економії до 50% енергії та до 30% у порівнянні з будівлями, у яких не впроваджено жодних заходів. Це відбувається тому, що люди починають реально рахувати свої гроші. І цьому потрібно навчатися. Це дуже приємно, що інші програми цікавляться позитивним досвідом громад у рамках Програми «U-LEAD з Європою», - Олександра Фадєєва.

Скільки сьогодні ваша громада споживає води щодня? А скільки тепла? А скільки електроенергії? А скільки вам потрібно грошей, щоб замінити повністю все енергоємне обладнання у ваших школах, ФАПах, дитячих садках? А яка сума потрібна, щоб все це утеплити? Що потрібно робити первинніше: утеплення чи заміну системи опалення?

Відповіді на всі ці питання тепер точно знає Виноградівська ОТГ завдяки участі у проекті «Енергоефективність у громадах II». А Ви знаєте?

Детальніше про нас:Веб-сайттаФейсбук

#ХЦРМС #ULEAD #децентралізація

© ХЦРМС

скачать dle 11.3
0