Реалії роздержавлення друкованих комунальних ЗМІ на Херсонщині

Про роздержавлення комунальних друкованих видань говорять вже більше десяти років. Законопроект неодноразово повертали на доопрацювання, узгодження та виправлення. Нарешті з 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
Перелік друкованих засобів масової інформації, реформування яких здійснюється на першому етапі, був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 848. Майже рік редакції не знали, чи є вони у списку першого етапу роздержавлення. Лише наприкінці листопада 2016 р. список був опублікований.

На Херсонщині у першому етапі роздержавлення беруть участь 8 друкованих засобів інформації, а саме: Високопільська районна газета «Високе поле», редакція газети «Голос Таврії» Чаплинської районної ради, комунальне підприємство «Редакція районної газети «Чорноморець», комунальне підприємство Іванівська редакція районної газети «Нове життя», комунальне підприємство «Редакція Нововоронцовської районної газети «Вісті», Новотроїцька районна редакція газети «Трудова слава» Херсонської області, комунальне підприємство «Редакція районної газети «Приазовська правда» та редакція Херсонської обласної газети «Наддніпрянська правда».
У зведеному реєстрі редакцій, що реформуються, міститься інформація про 27 комунальних та державних друкованих засобів масової інформації Херсонської області. Вони будуть включені у другий етап реформування. Редакції газет, які не реформуються до 1 січня 2019 року, припинять своє існування, Свідоцтва про реєстрацію анулюються.
Більшість редакторів районних газет не розуміють необхідності роздержавлення. За звичкою годять владі, а деякі і досі носять матеріали на вичитку. В області спостерігається млявий підхід до справи, а про реальні зміни у місцевій пресі не йдеться взагалі. Одиниці поспішають на вільні хліба. У рамках проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» на Херсонщині проводилися тренінги, які показали, що редактори невеликих районних газет не обізнані в багатьох юридичних тонкощах. Лише завдяки проекту, рекомендаціям юристів та медіатренерів у редакціях почали оформлювати необхідні документи та виносити на розгляд сесій міських та районних рад питання про роздержавлення. Також однією з причин повільного руху реформи є зволікання співзасновників з ухваленням відповідних рішень та підписанням документів, необхідних для перетворення редакцій у суб'єкт господарювання. Багато питань виникає через процес децентралізації в Україні. Та основним каменем спотикання є власність редакційного майна та приміщення.

Другоетапники мають більше часу і розраховують на дотації від засновників, та відповідно до закону фінансування друкованих засобів масової інформації та редакцій із державного та місцевих бюджетів 31 грудня 2018 року припиняється.
Роз´яснення закону про реформування, юридичні поради та зразки документів увійшли до посібника «Районки стають незалежними», який підготував до друку Тернопільський прес-клуб. Видання містить проекти документів для перетворення комунальних газет у приватні на другому етапі роздержавлення, інформацію про те, як засновники газет мають ухвалити рішення про припинення юридичної особи – редакції газети, ознайомитись із процедурою припинення юридичної особи шляхом перетворення, і як здійснювати державну реєстрацію новоствореної юридичної особи, як перереєстровувати друкований засіб масової інформації. Родзинкою видання є те, що у ньому подано конкретні відповіді на численні запитання, які хвилюють керівників комунальних ЗМІ, учасників проекту.
© Херсонський прес-клуб


скачать dle 11.3
  • 490