Відкрилася персональна виставка Марії Гусак «Квітуй, Україно!»

Яскрава, автентична, патріотична! 9 червня в рамках проєкту «Мистецтво на зламі тисячоліть» відкрилася персональна виставка Марії Гусак «Квітуй, Україно!». Експонується вона в будівлі облжержадміністрації на 3-му поверсі, де розташована облрада.
Марія Гусак є однією з трьох майстрів Херсонщини, які мають почесне звання “Заслужений майстер народної творчості України”. Її царина - декоративний розпис на папері. У цьому виді творчості найповніше виявилися естетичні уподобання, смаки та ключові цінності українського народу. Це мистецтво загалом має понад сторічну історію.
Декоративний розпис є одним з найпопулярніших видів народного мистецтва України. У 20‑х роках ХХ ст. його розвиток був повязаний з розповсюдженням «мальовки» на папері, що замінила настінні розписи. Наступний етап розвитку прийшовся вже на перше десятиліття після хрущовської «відлиги», коли відбулися позитивні зміни у ставленні до національних традицій та почалося пожвавлення діяльності народних промислів, поставлених на професійну основу. Плідний розвиток цієї традиції на теренах українського Півдня, зокрема Херсонщини, можна було спостерігати у 70-90-х рр. ХХ ст.
Саме у цей час, у 1986 році, Марія Гусак, спираючись на досвід своєї попередниці та вчительки, славетної народної майстрині Людмили Вітковської, відкрила у селі Сиваське Новотроїцького району художню студію «Сиваський віночок». І досьогодні вона передає свій досвід молоді і може похвалитися майже сотнею учнів і послідовників. Її мистецтво щире, яскраве, незабутнє.
Провідною темою її творів є квіти, які виступають символами почуттів, побажань, настроїв, певної пори року, стану душі. В її роботах квітнуть квіти та співають птахи на звивах гілля, утворюючи яскравий візерунок, стверджуючи ідеали добра, мрії про кохання та добробут, процвітання та родючість рідної землі. Яскраві фарби на темному тлі викликають асоціації з вишивкою та розписами скринь, візерунками килимів тощо, усталений характер декоративних елементів сприймається як архаїчний код народного світосприйняття, що апелює до світла, краси, радості.
Марія Гусак є учасницею національних артпроєктів: «Український сувенір» (2010, 2012), «Писанковий рай» (2013), «Folk Ukraine» (2016), має Почесні грамоти Міністерства культури України (2015). Її роботи зберігаються у Херсонському обласному художньому музеї ім. О.О. Шовкуненка, Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (м. Київ).
Привітати мисткиню прийшли і перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський, який наголосив, що ця будівля завжди відкрита для нових виставкових проєктів, і депутатка херсонської облради Ірина Зборовська, яка відкрила присутнім таємницю, що саме творчі роботи Марії Гусак презентують Новотроїцький край і завжди викликають приємні емоції, і директор Центру культури та дозвілля Новотроїцької селищної ради Олексій Салов, який щиро пишається досягненнями своєї землячки.
Багато добрих слів було сказано на адресу героїні цього дня — і співробітниками облради, які не могли оминути таку подію, і художниками та працівниками Центру народної творчості, які і не приховували свого захвату від творчості Марії Михайлівни. Її картинами можна милуватися безкінечно, бо в них живе любов.
“Україна квітуча, родюча, ми всі її любимо і оспівуємо у своїх творах”, - каже пані Марія та бажає всім любити свій край, свою батьківщину.
Тож нехай ця любов, ці чудові вигадливі квіти, гомінливі птахи, українські пісні та легенди, “перенесені” на папір працьовитою майстринею, не тільки прикрашають “коридори влади”, а й дарують кожному натхнення та бажання працювати задля рідної землі.скачать dle 11.3
0
  • 1 256