Лариса Марченко: добрі справи мають бути відомі людям

Більше 100 років Товариство Червоного Хреста допомагає людям в Україні.
Днями ми відзначатимемо 102 роки із дня заснування організації. 18 квітня 1918 року вКиєві відбувся І З’їзд Товариства Червоного Хреста України.
Що ми знаємо про всеукраїнську добровільну громадську гуманітарну організацію Червоний хрест? Яка його діяльність? Як і кому ця організація надає допомогу? На ці та інші запитання відповість Лариса Марченко, заступниця голови Товариства Червоного Хреста України в Херсонській області.


1. Еволюція та прогрес не стоїть на місці. Як змінився Червоний Хрест з часів незалежності України?
Товариство Червоного Хреста-це живий організм, який працює постійно, час та події дають нам нові виклики, на які ми постійно реагуємо. Та завжди Червоний Хрест працює за 7 основоположними принципами: гуманність, нейтральність, єдність, неупередженість, незалежність, добровільність, універсальність.
Зараз Червоний Хрест є офіційний партнером уряду України по інформуванню щодо поширення COVID-19.Підписаний меморандум про співпрацю з обласною державною адміністрацією по гуманітарному напрямку.
Щодо змін. Якщо раніше людина могла купити марочку, то він вважався членом Товариства. Зараз зовсім по іншому. Членство є усвідомленим. Якщо людина має членський квиток, то вона має якось допомагати у роботі Червоного Хреста, брати в ній участь. Люди які дали гроші й забули, просто внесли благодійність, вони не вважаються членами організації.

2. Зміна влади, або ж якісь політичні конфлікти якось впливають на роботу товариства?
Один з основоположних принципів Товариства Червоного Хреста є нейтральність. Товариство незалежне, воно виконує всі чинні положення всіх законів та вимог нормативно-правових актів. Але у своїй місії надання допомоги вразливим верствам населення, ми є самостійні.

3. Які взагалі є напрямки роботи? Чим займається Червоний хрест?
Це дуже важливе запитання. Бо є думка, що добро роблять тихо. Тим самим люди, які купували марочки з Червоним Хрестом, зовсім не розуміли куди йдуть ці гроші. Та я переконана, що добрі справи мають бути відомі людям. Вони мають знати куди йдуть їх пожертви українців. В нашій організації існує більше десяти напрямків роботи. Це надзвичайні ситуації, якими займаються загони швидкого реагування. Такі загони були створені під час революції на Майдані, для першої допомоги. Зараз вони чергують на мітингах під час різних масових заходів.
Одним із головних напрямків є навчання населення наданню першої допомоги. Людина буде себе почувати набагато спокійніше, якщо зможе у будь якій ситуації допомогти собі та близьким. Навчаємо як дорослих, так і школярів. Інформаційно-просвітницька діяльність зараз направлена на розповсюдженням інформації щодо COVID-19.
Важливим напрямком є служба розшуку. Організація допомагає сім`ям єднатися, знаходить поховання військово-службовців періоду другої світової війни, шукає документи про членів родини.
Червоний Хрест розповсюджує знання про донорство та про його необхідність. Проводяться акції: «Дні донора». Наші волонтери самі є донорами. Велику увагу приділяємо психо-соціальній підтримці населення. Допомагаємо малозабезпеченим сім`ям та незахищеним громадянам. Є таким метод роботи, як Народна їдальня. Закуповуються продукти, готуються обіди, та раз на тиждень годують тих, кому це необхідно. Взуття, одяг, їжа, кошти або ж ліки, усім необхідним намагаємося допомагати нужденним. Зараз є актуальна допомога лікарням. Організовуємо перевезення лікарів в Херсон, які мешкають за його межами. Зібрали більше 32 тисяч та передали Херсонській обласній лікарні на потреби в період епідемії корона вірусу.

4. Чи є на даний момент якісь проєкти які Ви намагаєтесь реалізувати?
Основна робота зараз є боротьба, інформування людей та допомога саме з COVID-19. Крім цього є довготривалий проект, який проводиться за кошти міжнародного фонду Альянс. Направлений він на медико-соціальну підтримку амбулаторного лікування хворих на туберкульоз . Як грошова допомога, так і психологічна. Інший проєкт це психо-соціальна підтримка нужденним. Це і внутрішньо переміщені особи, і мобілізовані, діти інваліди, і просто сім`ї які цього потребують. Також буде розвиватися проєкт навчання навичкам першої допомоги населення прикордонних районів.

5. Хто фінансує проєкти?
Глобальний фонд Альянс, Червоний Хрест в інших країнах, або ж Міжнародний комітет Червоного Хреста. Це дуже різні джерела. Мета - надати допомогу тим, хто її потребує.

6. Хто є отримувачем послуг у Ваших проєктах та хто може розраховувати на допомогу?
Самотні та літні люди, багатодітні родини, діти без батьківського піклування, люди з інвалідністю. З 2014 року, з`явилась нова категорія людей: внутрішньо переміщені особи та сім`ї з демобілізованими військово-службовцями.

7. Волонтери, хто вони і хто може ними стати?
Згідно Статуту волонтером може стати молода людина з 14 років за згодою батьків, з 18 років за власним бажанням. Насправді вік є дуже різний. Є і 14-річні волонтери, а є й 60-річні. Головне, мати внутрішній поклик, бажання допомогти. Коли людина приходить до нас, ми вводимо її в курс роботи, доносимо до неї, що це дуже поважна міжнародна організація. Волонтерам не вказують, що вони будуть робити, кожен обирає те, чим йому цікаво займатися та що він вміє. Людина знайомиться з нашими напрямками, та обирає собі те, що до душі.

8. Якщо людина хоче бути волонтером, але не знає чим зможе бути корисна, чи є у вас навчання?
Так, навчання є, можливо краще сказати мотивація. Ми надаємо мотивацію волонтерам, але не гроші. Безкоштовні тренінги для розвитку, реалізація ідей, якщо ці ідеї співпадають з напрямками діяльності й принципами роботи Червоного Хреста. Звісно ж ми надаємо аудиторію. Часто буває, що людина приходить і сама не знає, що хоче робити. Тоді ми вже пропонуємо все і людина зупиняється на тому, що сподобалось. Іноді люди одразу знають чим вони будуть займатися.

9. Ми знаємо як за кордоном цінується волонтерство, навіть виростають шанси потрапити до ВНЗ, чи є в Україні якісь плюси бути волонтером?
На жаль, волонтерство в Україні ще така річ трохи нова. Активно розвиватись почало воно тільки після 2014 року. Зараз ніяких привілеїв для волонтерів в Україні немає. Зараз волонтери отримують нагороди, відзнаки, грамоти.
Якщо говорити про плюси роботи волонтером, то це не просто робота, це цікаве життя. У кожного може бути мотивація. Волонтерів часто знімає телебачення. Вони беруть участь у багатьох тренінгах та заходах. Постійна можливість для розвитку та навчання, що допоможе у майбутньому. Для тих хто володіє англійською є багато можливостей поїхати на міжнародні тренінги. Волонтери часто влаштовують тимбілдинги, за підтримки Червоного Хреста: катання на байдарках, на яхті, караоке, боулінг, театр.

10. Скільки волонтерів у Вас працює?
Небагато. Наразі у нас волонтерство в процесі розвитку. Ми прагнемо збільшення кількості волонтерів.

11. Як Ви залучаєте волонтерів до своїх проєктів?
В Україні основним залученням є соціальні мережі. Виставляється інформація про заходи і люди приходять. На жаль в Херсоні такий метод не зовсім дієвий. Дуже мало людей реагує на пости в соц.мережах. Тож у нас основним способом залучення є друзі. Люди приводять друзів, а ті своїх друзів. Так і формується дружня сім`я волонтерів.

12. Якщо хтось з наших читачів захоче стати волонтером, куди їм звертатися ?
Вся наша робота відображується в фейсбуці на сторінці Херсонська Обласна організація Товариства Червоного Хреста України. Будь-який бажаючий може побачити нашу роботу та написати нам і отримати потрібно інформацію.
Або ж можна звертатися безпосередньо до мене, дзвонити за номером або писати у вайбері (050-725-17-11).

Дякую за спілкування. Сподіваюсь Ваша розповідь зацікавить херсонців, які готові стати волонтерами та підтримати Червоний Хрест у його гуманітарній місії.

Інтерв’ю провела Софія Сліпак
Фото з архіву ХОО ТЧХУ та ЗШР "ВЛАД" ХОО ТЧХУскачать dle 11.3
  • 33