“Я вже понад рік не можу реалізовувати свої депутатські повноваження...”


Вже понад рік я, Єременко Юлія Олегівна, маюбути визнаною депутаткою Херсонської міської ради у зв’язку зі смертю депутата Херсонської міської ради Васильєва Олександра Миколайовича, який помер 4 жовтня 2018 року, проте попри численні спроби добитися від Херсонської міської виборчої комісії дій щодо визнання мене депутаткою, виборча комісія вже понад рік чинить бездіяльність та не дає змогу мені реалізовувати свої законні депутатські повноваження. Я вже понад рік не можу реалізовувати свої депутатські повноваження, фактично створилась така ситуація, коли всі можливі юридичні інструменти вичерпані і Херсонська міська виборча комісія може самостійно свавільно вирішувати коли визнавати депутатами у разі смерті, відмов від мандатів, або в інших випадках кандидатів в депутати Херсонської міської ради зі списку черговості. Ані власні звернення до Херсонської міської виборчої комісії, ані звернення Херсонської міської ради до Херсонської міської виборчої комісії, ані мої власні звернення до суду не дають наразі результату. Тому необхідно законне втручання народного депутата України у вирішення даного питання та створення подальшої позитивної практики, що може підвищити ефективність роботи органу місцевого самоврядування.

Хронологія подій

Я, Єременко Юлія Олегівна брала участь у чергових місцевих виборах 25.10.2015 року за списком політичної партії "Радикальна партія Олега Ляшка", але не була обраною до Херсонської міської ради.

10.10.18 року мені стало відомо про смерть депутата Херсонської міської ради Васильєва Олександра Миколайовича, про що мною було додатково сповіщено заявою Херсонську міську виборчу комісію, згідно з якою я надала свою згоду на отримання депутатського мандату, у зв’язку з тим, що відповідно до результатів виборів та черговості кандидатів я є наступною в списку.

29.10.18 про факт смерті депутата Васильєва Олександра Миколайовича було повідомлено Херсонська міську виборчу комісію листом Херсонської міської ради відповідно до якого була надана інформація про припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Васильєва Олександра Миколайовича депутатською комісією у зв’язку з фактом смерті депутата, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

21.12.18 року мною був отриманий лист з відмовою про задоволення моїх вимог та винесення постанови про визнання мене депутаткою Херсонської міської ради у зв’язку з тим, що надана мною копія свідоцтва про смерть депутата Васильєва Олександра Миколайовича була не завірена нотаріально.

18.01.19 на позачерговій сесії Херсонської міської ради VII скликання міський голова Миколаєнко Володимир Васильович зачитав звернення депутата міської ради, голови Херсонської міської організації “Радикальна партія Олега Ляшка” оголосивши про дострокове припинення повноважень депутата міської ради від даної партії Васильєва Олександра Миколайовича у зв’язку зі смертю, що було додатково доведено до Херсонської міської виборчої комісії.

07.03.19 на адвокатський запит до Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області я отримала лист про підтвердження смерті депутата Васильєва Олександра Миколайовича та підтвердження цього факту актовим записом № 725 від 04.10.2018 року, а також відмову в наданні копії свідоцтва про смерть у зв’язку з відсутністю родових відносин.

09.04.19 року до Херсонської міської виборчої комісії мною був направлений черговий лист з проханням визнати мене депутаткою Херсонської міської ради, куди я додала відповідь з Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 07.03.2019 року.

13.05.19 року мною була отримана копія постанови Херсонської міської виборчої комісії, якою знову було відмовлено в визнанні мене депутаткою, знову на підставі ненадання засвідченого нотаріально свідоцтва про смерть депутата Васильєва Олександра Миколайовича. Водночас в постанові Херсонської міської виборчої комісії відсутня інформація, що комісія зверталась або збирається звертатися Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області за підтвердженням факту смерті депутата Васильєва Олександра Миколайовича.

05.08.19 року Херсонський окружний адміністративний суд виніс рішення по справі 766/6399/19, яким відмовив в задоволенні моїх вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Херсонської міської виборчої комісії та зобов’язання Херсонської міської виборчої комісії винесення постанови про визнання мене депутаткою. Так, суд у своєму рішенні, по-перше, зазначає, що Херсонська міська рада не обмежена у можливості отримати офіційні документи, які підтверджують наявність підстав дострокового припинення повноважень депутата Васильєва Олександра Миколайовича та прийняття Комісією рішення про визнання обраним та реєстрацію депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії.

23.08.19 я звернулась до Херсонської міської ради щодо ініціювання процесу отримання свідоцтва про смерть Васильєва Олександра до Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області та наступного звернення з даними документами до Херсонської міської виборчої комісії

09.09.19 року за моєю ініціативою Херсонська міська рада звернулась до Корабельного ВДРАЦС у Херсонській області для копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть Васильєва Олександра Миколайовича (актовий запис № 725 від 04.10.2018 року).

21.10.19 за моєю ініціативою Херсонська міська рада звернулась до Херсонської міської виборчої комісії щодо визнання мене депутаткою Херсонської міської ради з додаванням копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть Васильєва Олександра Миколайовича (актовий запис № 725 від 04.10.2018 року).

24.10.19 року П'ятий апеляційний адміністративний суд своїм рішенням визнав законним рішення Херсонського окружного адміністративного суду по справі 540/1024/19 не на мою користь.

04.12.2019 року я звернулась до Херсонської міської ради з проханням повідомити мене про відповідь Херсонської міської територіальної виборчої комісії на направлені документи.

05.12.2019 року отримала копію відповіді Голови ТВК в котрій вона пише про те, що лист який направила Херсонська міська рада не містив будь-яких додатків та комісія не отримала повний витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть Васильєва О.М. та копії листів Херсонської міської ради в яких зазначено, що відповідно до журналу обліку кореспонденції виданої заявникам чи відправленої поштою , лист 22.10.2019 року №9-429-11/27 на 3 аркушах в одному примірнику, а саме повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть Васильєва О.М., №24190886 від 09.10.2019 року та витяг з протоколу пленарного засідання позачергової сесії міської ради VII скликання від 18.01.2019 року отримано 23.10.2019 року уповноваженою особою ТВК, про що мається відповідний запис.

Аргументація моєї позиції

Херсонська міська виборча комісія має реалізовувати. ст. 25, 90 Закону України «Про місцеві вибори», проте вона зазначає, що не маючи можливості та навіть обов’язку з’ясовувати та перевіряти інформацію, що надходить до виборчої комісії.

Закон «Про місцеві вибори» регулює дану ситуацію лише ч. 1 ст. 90, визначаючи наступне. «У разі якщо депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації партії. Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів».

Тобто, по-перше, Закон України «Про місцеві вибори» (далі - Закон) взагалі не визначає процедуру, як саме має отримувати документи виборча комісія у разі смерті депутата, не деталізує будь-яким чином цю процедуру. А постанова ЦВК комісії №371 від 02.10.2015 року лише зазначає, що рішення приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у тридцяти денний строк з дня надходження документів, проте не конкретизує, як саме таке надходження документів має відбуватися. Ані Закон, ані Постанова не покладають жодних обов’язків на кандидата в депутати, подавати до комісії будь-які документи з цього приводу.

Проте саме Херсонська міська виборча комісія відповідальна за організацію виборчого процесу, забезпечення прав і свобод всіх суб'єктів виборчого процесу.

ст. 25 Закону визначає, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

ч. 5 ст. 25 Закону визначає повноваження міської виборчої комісії, що міська виборча комісія:

Таким чином можна зробити висновок, що забезпечення виборчого процесу законодавцем повністю покладений на відповідну виборчу комісію, в даному випадку на Херсонську міську виборчу комісію, яка зобов’язана забезпечити ст. 90 Закону щодо заміщення депутата Херсонської міської ради і навіть ураховуючи роз’яснення, наведені в Постанові ЦВК забезпечити отримання документів щодо смерті депутата Херсонської міської ради та винести відповідне рішення про припинення повноважень та визнання депутатом наступного кандидата за черговістю.


Щодо права Херсонської міської ради звернутися до Корабельного ВДРАЦС для отримання свідоцтва про смерть та витягу з державного реєстру.


Абзацом 2 частини першої статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» в Україні передбачено, що рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради.

Подія смерті фізичної особи як факт підлягає державній реєстрації, що проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (статті 1 - 3, 9 Закону України від 01.07.2010р. № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього вносяться до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (стаття 11 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Згідно зі статтею 18 вказаного Закону про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007р. №1064, у пункті 16 визначено що на безоплатне отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян мають право суди (судді), органи досудового розслідування, нотаріуси та інші органи державної влади (посадові особи, органи місцевого самоврядування (посадові особи), якщо запит зроблено у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених актами законодавства.

Таким чином, смерть фізичної особи має бути підтверджена свідоцтвом про смерть або витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Ці ж документи підтверджують і наявність підстави для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради.

Відповідно саме вказані документи можуть бути підставами для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії.

Виконуючи свій обов`язок невідкладного інформування відповідної територіальної виборчої комісії про дострокове припинення повноважень депутата ради, така рада має можливість звернутись до органу державної реєстрації актів цивільного стану за отриманням витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та подати його територіальній виборчій комісії.

З відеорозповіддю Юлії можна ознайомитись в розділі ФОТО ВІДЕО
скачать dle 11.3
  • 228