Шлях до енергоефективності по одеському...

26 вересня херсонські журналісти, разом зі своїми колегами з Одеської та Кіровоградської областей відвідали Одесу, де за ініціативи Українського освітнього центру реформ взяли участь у прес-турі «Шлях до енергоефективності. Успішні історії».

Учасники прес-туру познайомилися з успішним досвідом використання альтернативних і відновлюваних джерел енергії у секторі бюджетних будівель та реформування муніципального енергетичного сектору, втіленим заради комфорту містян, економії бюджетних коштів та поліпшення загальної кліматичної ситуації.

А саме:
Під час пресконференції в міській раді заступник директора міського департаменту економічного розвитку Олена Лиманська розповіла, як в Одесі прагнуть зробити місто енергоефективним, яким чином економлять на опаленні і як залучають мільйони гривень на розвиток міста.
Перший крок, який потрібно зробити місту на шляху до енергоефективності, - це менеджмент, зазначила Олена Лиманська. В Одесі існує ефективна державна система енергоменеджменту та енергомоніторингу, яким займається Одеське муніципальне енергетичне агентство (ОМЕА), створене три роки тому на базі комунального підприємства «Агентство програм розвитку Одеси» в рамках реалізації проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Створення енергетичних агентств в Україна».
В першу чергу було проведено енергоаудит бюджетних установ з фіксацією енерговитрат, впроваджена система моніторингу споживання енергоносіїв «Енергобаланс». Це дозволило знайти слабкі сторони кожного будинку і зрозуміти, що відбувається з енергоресурсами в установах і які шляхи їх раціонального використання.
Начальник відділу тарифної політики департаменту економічного розвитку Катерина Сербінова розповіла, що місто активно залучає кошти з міжнародних інвестиційних і кредитних фондів, а також грантові гроші. Так, у співпраці з GIZ залучені грантові кошти для установки 40 LED-світильників в спортзалах двох шкіл, що дозволило збільшити освітленість в два рази, а економія електроенергії склала понад 40 відсотків.
Також отримано кредит від корпорації НЕФКО на суму 10,6 млн. Грн. і грант від фонду Е5Р на 4,5 млн. грн. для заміни лампового освітлення на діодні в семи медичних установах і заміни зовнішнього вуличного освітлення. Розрахункова річна економія коштів міського бюджету за результатами реалізації цього проекту складе 2,3 млн. Грн.
За словами Катерини Сербінової, в Одесі був реалізований перший в Україні досвід механізму енергосервісних договорів (ЕСКО-контрактів), суть якого в тому, що вкладені в енергоефективність бюджетних установ приватні інвестиції повертаються виключно за рахунок економії енергоспоживання. Тільки в 2016 році було укладено 20 таких договорів на більш ніж 18 млн. Грн. Зокрема, на 25 об'єктах за рахунок приватних інвестицій були встановлені модульні індивідуальні теплові пункти для обліку та регулювання споживання теплової енергії, що дозволяє істотно знизити споживання тепла будівлі при одночасному поліпшенні комфорту всередині приміщень. Суть договору в тому, що приватний інвестор бере на себе всі фінансові і технічні ризики проекту і зацікавлений у максимальній економії, оскільки в разі великої економії він поверне інвестиції раніше.
Для міста ЕСКО-контракти означають підвищення комфорту усередині будівель і продовження їх життєвого циклу, а нове обладнання і матеріали залишаються у власності громади. Також дотримуються ліміти споживання енергоресурсів, оскільки енергоспоживання гарантовано скорочується до 25 відсотків в кожній установі. В результаті щорічно під час дії ЕСКО-договорів економиться до 361 тис. грн. бюджетних коштів, а після завершення контракту сума економії значно збільшиться - до 3,6 млн. грн. Щорічно.

А на завершення журналісти вирушили в політехнічний університет - в Центр енергоефективних технологій, де познайомилися з напрацюваннями одеських вчених в галузі енергоефективності. Директор центру Олександр Климчук провів екскурсію по лабораторіях і демонстраційним залах, де встановлені працюють енергоефективні прилади й установки, які зберігають енергоресурси, познайомив з новими розробками співробітників і студентів, розповів, над чим вони зараз працюють.

© Ks.D

Проект здійснюється за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.


скачать dle 11.3
  • 304